Historia świata starego i nowego

Popełnianie błędów przez ludzkość jako społeczeństwo, a także przez pojedynczego człowieka, jest niestety standardem i wynika z nieznajomości albo ignorancji wobec historii. Niestety przedmiot ten, jest w szkołach ciągle spychany na dalszy plan, a dzieci mało kiedy uczy się wyciągania błędów z postaw i zachowań ich przodków. W związku tym zmuszeni jesteśmy niejako sami się dokształcać w tym przedmiocie wiedzy i na szczęście istnieją książki historyczne które warto przeczytać. Takie, z których dowiemy się zarówno czegoś o przeszłości, jak i niejednokrotnie o sobie samych.
Jak ważna jest to nauka, przekonał się na własnej skórze niejeden z nas. Nie potrafiąc rozpoznać symptomów nadchodzących porażek i klęsk, wchodzimy nieustannie, do przysłowiowej tej samej rzeki, podświadomie jedynie czując, że coś jest nie w porządku. A wypadku nieco tylko już poszerzonej wiedzy, moglibyśmy tego z łatwością uniknąć.
O dzisiejszej polityce, zapędach ludobójczych niektórych państw, mogą nam powiedzieć książki o Indianach, skąd dowiemy się wiele nie tylko o romantycznym aspekcie ich życia, ale i o walkach, jakie toczyli z ludźmi, bezprawnie przejmującymi ich ziemie. Z zależności i polityki prowadzonej przez najeźdźców, łatwo można wywnioskować, na czym naprawdę zależy politykom i ich wyborcom, z krajów oferujących tzw. wolność i demokrację.
Na szczęście nie tylko o tym przeczytamy. Książki nie traktują wyłącznie o dziejach złych, gdyż i dobre momenty ludzkości się w historii zdarzały.