Literatura techniczna i dla myślicieli

Zapotrzebowanie na określone zawody na rynku pracy nie jest jednolite. Niektórych, przykładowo, wykształconych prawników mamy zbyt wielu, a za to zbrojarzy, elektryków, czy informatyków, ciągle nam brakuje. Szczególnie ten stosunkowo nowy, bo istniejący zaledwie od drugiej połowy ubiegłego wieku zawód, cierpi na chroniczny niedobór wykwalifikowanych kadr.
Nigdy nie wiadomo, czy ma się predyspozycje do takiej pracy, ale można się tego dowiedzieć bez konieczności podejmowania studiów informatycznych. Pokazująca w przystępnej formie programowanie Java książka, dostępna jest w sprzedaży w ogromnej liczbie wariantów.

Dla tych ludzi, którzy właśnie odkryli ochotę na sprawdzenie swoich predyspozycji, dla takich, którzy czegoś się już nauczyli i pragną zagłębić się w zagadnienie oraz dla tych, którzy mają już wiedzę sporą, ale chcieliby ją uzupełnić, a także mieć pod ręką poradnik, na wypadek niepewności, jaka może wyniknąć podczas pracy przy oprogramowaniu. Natomiast tym, których absolutnie aspekty techniczne komputerów nie interesują, gdyż ich wybitnie humanistyczne umysły błądzą gdzieś poza materią, potrzebna jest literatura innego rodzaju.
Młody człowiek, ciągle zastanawiający się nad sensem życia nie jest znowu taką rzadkością w społeczeństwie. Książki filozoficzne dla początkujących, będą więc w ich wypadku doskonałym przewodnikiem po tych przemyśleniach i dadzą podwaliny dla wzrostu świadomości społecznej, a może nawet narodziny nowego Kartezjusza czy Kanta.