Jakie sprawdzą się zabawki na początek?

Każdy rodzic chce jak najlepiej dla swojego dziecka, dlatego bardzo chętnie kupuje mu kolejne zabawki. W przypadku najmłodszych dzieci nie ma sensu przesadzać z ich ilością, w zupełności wystarczy dosłownie kilka zabawek. Najważniejsze będzie to, aby dobrać je do etapu rozwoju brzdąca, mieć na uwadze ich jakość i bezpieczeństwo użytkowania.

Pierwsze zabawki dla dziecka – jakie wybrać?

Z zakupem zabawek dla dziecka nie trzeba zwlekać, przydadzą się już w pierwszych miesiącach życia. Maluszki potrzebują zarówno rozrywki, jak i edukacji, a zabawki dla niemowląt mogą im to zapewnić. Już nawet noworodki zwracają uwagę na poruszające się elementy, regulują na dźwięki, różnicują faktury i kolory. W sprzedaży nie brakuje zabawek dla małych dzieci, które mogą być do wózka, łóżeczka, samochodu czy nawet kąpieli. Godne polecenia są pluszowe zawieszki, pozytywki, karuzele, miękkie spirale edukacyjne, grzechotki, zabawki edukacyjne, gryzaki, książeczki materiałowe. Tego typu zabawki wspierają prawidłowy rozwój narządu wzroku i ruchu, stymulują zmysły. Nawet kolorowy balonik zawieszony nad łóżeczkiem będzie niezwykle atrakcyjny dla maluszka Dziecko będzie go obserwować, a podążanie za nim wzrokiem jest świetnym treningiem dla oczu.

Początkowo dziecko nie rozróżnia jeszcze wszystkich barw, dlatego idealnie sprawdzają się zabawki w kontrastowych kolorach. Warto wobec tego kupić między innym miękką kostkę w białym kolorze z dużymi kropkami czarnymi. Nieco starszemu dziecku można już sprezentować zabawkę w jednolitych, żywych kolorach. Czerwona grzechotka sprawdzi się rewelacyjnie. Kilkumiesięczne dzieci potrafią już chwytać przedmioty rękami i manipulować nimi. Zaleca się wybierać zabawki miękkie, proste, lekkie, trwałe, łatwe do utrzymania w czystości, wykonane z bezpiecznych materiałów, posiadające odpowiednie atesty i certyfikaty. W zabawce dla dziecka nie mogą znajdować się szkodliwe substancje typu BPA, ftalany, formaldehyd, metale ciężkie, barwniki. Na wadze powinno się mieć także to, aby zabawa nie miała intensywnego zapachu ani żadnych łatwych do oderwania elementów. Nie powinna też wydawać zbyt głośnych dźwięków.