Dlaczego piasek kinetyczny dla dzieci jest dobrym pomysłem?

W znanej piosence śpiewano, że „w czasie deszczu dzieci się nudzą” i trudno nie zgodzić się z tymi słowami. Dzieci nudzą się jednak także podczas słonecznej pogody, ponieważ niecierpliwość wynika z ich natury. Na szczęście w dzisiejszych czasach jest na rynku mnóstwo zabawek, które potrafią zająć maluchy na jakiś czas. Rodzice mogą wtedy nieco odpocząć, napić się w spokoju kawy lub oddać swoim pasjom. Przykładem zajęcia dla najmłodszych, które jest kreatywne i szybko się nie znudzi jest lepienie z piasku kinetycznego. To sypki proszek, który podobnie jak jego tradycyjna wersja z piaskownicy, umożliwia tworzenie babeczek czy innych konstrukcji. Piasek kinetyczny (https://tantis.pl/piasek-kinetyczny-c5633) ma jednak także wiele dodatkowych zalet. Jakich? Wyjaśniamy.

Piasek kinetyczny, jego konsystencja i właściwości

Piasek do zabawy występujący w jasnej tonacji jest bliźniaczo podobny do tego prawdziwego prosto z podwórka. Daje także podobne wrażenia w dotyku. Proszek bez problemu przesypuje się przez palce, foremki czy sitka, więc można się nim bawić w ten sam sposób co piaskiem klasycznym. Dzieci mogą załadować go do wiaderka, zbudować z niego zamek, zrobić w nim odcisk stopy, itp. Piasek kinetyczny nie brudzi zanadto rąk, nóg lub dziecięcych ubranek. Ma przyjemną konsystencję i idealnie naśladuje prawdziwy piasek. Różnica polega jednak m. in. na tym, że kinetyczna odmiana piasku może występować we wszystkich kolorach. Barwiony piasek pozwala tworzyć jeszcze ciekawsze dzieła.

Co można wykonać z piasku kinetycznego?

Z piasku kinetycznego wykonuje się klasyczne budowle jak pałace, domki, fortyfikacje. W zależności od wieku i umiejętności dziecka można próbować budować bardziej wyszukane i skomplikowane formy. Do zabawy można zaangażować figurki i lalki, które będą mieszkańcami nowo powstającego świata. Z piasku kinetycznego można tworzyć zwierzątka i postacie jak z plasteliny, czy modeliny. Można zabawić się również w restauracje i wyczarowywać z niego różne potrawy bądź lody. Co ciekawe, piasek nie przykleja się do rąk, ale ma taką konsystencję, którą da się dowolnie uformować, zaś pojedyncze jego fragmenty można w prosty sposób scalić w jedną całość.

Największe walory piasku kinetycznego

Zabawa z wykorzystaniem piasku kinetycznego jest dostępna dla dzieci także podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych. Kiedy pada deszcz lub śnieg dzieci nie muszą rezygnować z uroków piaskownicy. Przenośne piaskownice można bowiem postawić w domu i wsypać do nich piasek kinetyczny, który po skończonej zabawie ponownie może trafić do zamkniętych pojemników. Dzięki takiemu rozwiązaniu pociechy mogą mieć dostęp do placu zabaw przez cały rok w zaciszu własnych czterech ścian. Nawet, jeśli zrobi się bałagan, piasek kinetyczny można łatwo zmieść z podłogi. Ciekawą alternatywą może być też przesypywanie piasku z miseczki do miseczki lub pokazanie dziecku, na jakiej zasadzie działa klepsydra. Ponadto, piasek kinetyczny jest stosunkowo lekki, więc można go wszędzie zabrać, np. przetransportować do dziadków lub kuzynostwa, by na czas wyjazdu nie rezygnować z zabawy.